24 Ianuarie 2018. Împlinirea a 160 de ani de la Unirea lui Cuza

Joi, 24 Ianuarie, la 160 de ani de la Unirea înfăptuită de domnitorul Alexandru Ioan Cuza, în biserica noastră a avut loc un moment cultural artistic susținut de: Alexandra Cârcei, Sabina Crăescu, Sabina Avram și Florina Hogea.

Domnul Gheorghe Nica ne-a interpretat două cântece patriotice, iar corul Liceului de Arte Dimitrie Cuclin, sub bagheta dirijorului Bogdan Baicu, ne-a îndemnat să ne gândim la Dumnezeu precum și la identitatea noastră națională.

La ora 12,00 Înaltpreasfințitul Casian Crăciun a săvârșit slujba de Te-Deum înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența oficialităților și a credincioșilor prezenți.

A rostit un cuvânt de învățătură, prezentând mai multe documente publicate în limba franceză.

A urmat tradiționalul pelerinaj la mormântul Sultanei Cuza, mama domnitorului, unde am săvârșit slujba de pomenire a făuritorilor Unirii.

La final, toți credincioșii prezenți au primit colivă, colac, covrigi, eugenii și ceai cald.

cruce lemn

Dacă doriți, ne puteți lăsa un comentariu: