Pomenirea preoților slujitori la Sfântul Altar al Bisericii Vovidenia și a ctitorilor

În Biserica Ortodoxă, pe 5 noiembrie 2022, se face pomenirea tuturor celor trecuți la cele veșnice, slujbă cunoscută în popor sub denumirea de Moșii de toamnă.

Din dorința de a sublinia importanța pomenirii înaintașilor noștri și totodată de a împlini cuvintele Sfântului Apostol Pavel din Epistola către Evrei: „Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința” (Evrei 13,7),  Parohia Vovidenia, a organizat un eveniment comemorativ dedicat preoților slujitori la Sfântul Altar al bisericii, mutați la cele veșnice. Au fost pomeniți totodată și ctitorii bisericii.

Acesta este prinosul nostru de recunoștință față de vrednicii înaintași care ne-au lăsat moștenire parohia și tradițiile creștin-ortodoxe ziditoare de suflet.