Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică a Postului Naşterii Domnului. La mulți ani Părintelui Paroh Gabriel Ioan Pelin!

Am ascultat astăzi, la Sfânta Evanghelie, pilda bogatului căruia i-a rodit țarina ( Ev. Luca 12, 16-21 ):

Zis-a Domnul pilda aceasta: Unui om bogat i-a rodit din belşug ţarina. Şi el cugeta în sine, zicând: Ce voi face, că n-am unde să adun roadele mele? Şi a zis: Aceasta voi face: Voi strica hambarele mele şi mai mari le voi zidi şi voi strânge acolo toate roadele mele şi bunătăţile mele; şi voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunătăţi strânse pentru mulţi ani; odihneşte-te, mănâncă, bea, veseleşte-te. Însă Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Şi cele ce ai pregătit ale cui vor fi? Aşa se întâmplă cu cel ce-şi adună comori pentru sine însuşi şi nu se îmbogăţeşte în Dumnezeu.

Ne-am bucurat să vedem că mulți părinți tineri au fost prezenți la Sfânta Liturghie alături de copiii lor. La momentul cuvenit cei mici au trecut prin fața altarului cu lumânări în mâini și au primit Sfânta Împărtășanie și anafura.

Fiind prima duminică din Postul Naşterii Domnului 2019, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a transmis o scrisoare pastorală tuturor credincioşilor din cuprinsul Patriarhiei Române.

La finalul slujbei, Părintele Octavian Pelin a dat citire acestei scrisori pastorale închinată „Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)”, precum și„Anului comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești”, în Patriarhia Română.

Textul integral al scrisorii pastorale poate fi citit aici, pe site-ul ziarului Lumina.

Tot astăzi, la sfârșitul Liturghiei, după slujba de mulțumire adusă lui Dumnezeu, l-am sărbătorit împreună pe preotul paroh al bisericii noastre, Părintele Gabriel Ioan Pelin la împlinirea frumoasei vârste de 42 de ani. Credincioșii parohiei i-au oferit un buchet de flori şi un cuvânt de recunoștință.

Aducem sincere felicitări părintelui Gabriel Ioan Pelin, celui care se roagă, trăieşte şi munceşte cu multă dăruire pentru alţii, trăind credința prin faptă.

La mulţi şi binecuvântați ani, Părinte!

cruce lemn

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *