Se montează șindrila (șița) pe acoperișul altarului de vară

Lucrările la altarul de vară au ajuns la acoperiș unde în aceste zile se montează șiţa, apoi va urma montarea geamurilor și a ușilor.

Șița este o bucată subțire de lemn asemănătoare cu șindrila, dar mai scurtă decât aceasta, folosită pentru căptușirea și acoperirea caselor țărănești, a cabanelor, etc.

Această soluție pentru acoperiș a fost propusă de către familia fostului prefect de Galați, domnul Cosmin Ionuţ Păun și Doina care sunt și enoriași ai parohiei noastre. Tot familia Păun, cu credinţă în Dumnezeu și cu dragoste faţă de Maica Domnului, sunt cei care susţin financiar această lucrare.

Și cum Dumnezeu lucrează în chip minunat, cel care montează șița, Negoescu Dumitru, este preot în comuna Valea Hotarului, judeţul Argeș, iar în timpul liber duce mai departe îndeletnicirea moștenită de la bunicul său.

Mulțumim tuturor acelor care ne-au ajutat și ne ajută în continuare să finalizăm construcția altarului.

Dumnezeu să vă răsplătească dragostea față de biserică!

cruce lemn

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *