Pelerinajul copiilor la Mănăstirea Maicii Domnului, Cudalbi

Vineri, 30 august 2019, 18 elevi din cadrul parohiilor Cercului Misionar nr. 4 al Protoieriei Galați s-au aflat, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Dr. Casian Crăciun, într-un pelerinaj la Mănăstirea Maicii Domnului, din comuna Cudalbi, județul Galați.

Este vorba despre parohiile: Vovidenia, Precista, Mavromol, Sfântul Nicolae, Schimbarea la Față, Azil de bătrâni, Nașterea Maicii Domnului, Sfânta Ecaterina și Sfinții Apostoli. Ne-am întâlnit la biserica Vovidenia, am săvârșit rugăciunea de călătorie, apoi ne-am îndreptat către Mănăstire. Părintele Eugen Buruiană, Protoiereu de Galați, s-a îngrijit de transport.

Maica stareță Mariamni ne-a întâmpinat cu toată dragostea, iar Maica Mihaela ne-a oferit informații despre mănăstire, copiii având posibilitatea să observe viața mănăstirească, cu toate anexele ei.

Ne-am rugat în paraclisul mănăstirii, fiecare participant citind câte un icos și condac din Acatistul Acoperământului Maicii Domnului.

După ce au servit masa de prânz, voluntarele Maria și Laura au animat activitățile cu jocuri în aer liber.

La plecare, măicuțele au oferit câte un mic dar micilor pelerini.